Zdroj pre LED pásik, ako ho vybrať?
Osvetlenie napäťovými LED pásikmi s rezistormi je dnes veľmi obľúbeným typom moderného osvetlenia s vysokou mierou individualizácie. Na napájanie LED pásikov je potrebné jednosmerné napätie 12V alebo 24V. Toto napätie najlepšie poskytujú spínané LED zdroje. Výber vhodného LED zdroja je dôležitý z hľadiska dlhodobej spoľahlivosti osvetlenia. Pri výbere je potrebné zohľadniť aj technické vlastnosti, posúdenie vhodnosti umiestnenia a funkcie, ako napríklad stmievanie LED pásikov. Spínané zdroje v našej ponuke sú zastúpené mnohými modelmi s rôznymi parametrami.
Kde bude LED zdroj umiestnený?
Táto veľmi dôležitá otázka by mala byť položená vždy. Na trhu a v našej ponuke sú napájacie zdroje pre LED pásiky zastúpené modelmi určenými na montáž do vnútorných priestorov, do prašných a vlhkých priestorov so zvýšenou triedou krytia a tiež s montážou na DIN lištu do elektrických rozvádzačov. V prípade zdrojov pre vnútorné použitie je ešte dobré spomenúť, že len niektoré LED zdroje spĺňajú normy pre montáž do nábytku a na inak bežne horľavý povrch. Všeobecne tiež platí, že len niektoré zdroje môžu byť voľne ležiace, zatiaľ čo iné sú určené na zabudovanie do svietidiel, kazetových stropov alebo elektroinštalačných krabíc.
Aké výstupné napätie LED zdroja zvoliť?
V tomto prípade zohráva rozhodujúcu úlohu najmä rozsah osvetlenia a veľkosť projektu. Pre menšie inštalácie LED pásikov a menšie vzdialenosti medzi pásikom a zdrojom je vhodný 12V zdroj, ako aj zdroj 24V. Pri rozsiahlejších projektoch odporúčame použitie 24V zdroja a LED pásikov. Prúdové zaťaženie celého svietidla sa zníži na polovicu. To má pozitívny vplyv na úbytok napätia na napájacom vodiči a LED pásiku. Zníži sa tiež zahrievanie a prevádzková teplota LED pásiku.
Aké zdroje zvoliť pre stmievanie LED pásiku?
Nutné je zdôrazniť, že výber vhodného spínaného zdroja pre stmievanie LED pásikov je vždy záležitosťou viacerých faktorov. Predovšetkým ide o správnu kombináciu LED ovládačov a zdrojov. Pri nesúlade týchto prvkov môže dôjsť k nežiaducim javom, ako sú:
- Mŕtve zariadenie - pri pokuse o riedenie jasu LED neprichádza k očakávanej odozve
- Skokové zhasnutie - Pri jemnej regulácii jasu LED neočakávane zhasne
- Blikanie - Nepatrné rýchle zmeny svietivosti
- Krokovanie jasu - Pri riadení jasu sú viditeľné kroky zmeny
- Pískanie zdroja - Spínané zdroje môžu pri stmievaní pomocou PWM modulácie vydávať rušivý zvuk, ako je pískanie alebo bzučanie. K tomuto javu dochádza v dôsledku useknutia sinusoidy pri stmievaní. Zdroj aj stmievač pracujú na určitých frekvenciách. Ak dôjde k vzájomnému rušeniu a väzbám, rozkmitajú sa cievky v zdroji alebo v LED ovládači, čo vedie k uvedenému rušivému efektu. Niektoré drahšie zdroje majú cievky zaliaté špeciálnou hmotou, aby sa tomuto javu predišlo
V našom sortimente nájdete zdroje určené na stmievanie s LED ovládačmi SUNRICHER. Kompatibilitu týchto prvkov vždy testujeme. Špeciálnou ponukou sú zdroje MEANWELL s výstupom PWM. Tieto zdroje eliminujú väčšinu popísaných nežiaducich javov.
Aké sú ďalšie spôsoby ovládania výstupného napätia LED zdroja a stmievania?
LED zdroje môžu byť vybavené možnosťou ovládania výstupného napätia pomocou riadiacich signálov. Tým sa eliminuje potreba použitia LED ovládača. Bežné sú spínané zdroje s riadením pomocou signálu DALI alebo 0/1-10V.
Ako vypočítať výkon a rezervu zdroja?
Pri trvalom prevádzkovaní spínaných zdrojov je maximálne odporúčané zaťaženie o minimálne 20 % nižšie, než je hodnota výkonu zdroja. Výkonová rezerva LED zdroja zabezpečí spoľahlivosť a stabilitu osvetlenia aj v prípade, že osvetlenie bude zapnuté v režime 24/7. Výkon napájacieho zdroja pre bežné napäťové LED pásky sa jednoducho vypočíta podľa nasledujúceho vzorca:
Dĺžka LED pásiku [m]*príkon LED pásiku [W/m]*1,2 = Min. výkon zdroja [W]
Týmto jednoduchým výpočtom spočítame potrebný minimálny výkon zdroja. Teraz už stačí iba zvoliť zdroj najbližšieho výkonu, ako výsledok.
Príklad výpočtu potrebného výkonu zdroja:
Ak chceme použiť LED pásik V-TAC VT-5-120 12W s príkonom 12W/m a dĺžkou 3,2m, výkon zdroja vypočítame:
Dĺžka LED pásiku [m]*príkon LED pásiku [W/m]*1,2 = Min. výkon zdroja [W]
Po dosadení do vzorca:
3,2m * 12W/m*1,2 = 46,08W
Tento výsledok udáva, aký najslabší zdroj je možné použiť na pásik s príkonom 12W/m a dĺžkou 3,2m. V praxi to potom znamená, že musíme použiť minimálne najbližší silnejší zdroj, než je výsledok výpočtu. Čo by bol v tomto prípade zdroj s výkonom 50W.
Aké fukcie prinášajú moderné spínané zdroje?
Moderné zdroje k napájaniu LED pásikov prinášajú najmä tieto funkcie:
- SCP (Short circuit protection) - Ochrana proti skratu na výstupe
- OVP (overvoltage) - ochrana proti prepätiu na výstupe
- OTP (overtemp) - Ochrana proti tepelnému preťaženiu
Funkcie ochrany LED zdroja fungujú na princípe:
- Auto recovery - obnova funkcií zdroja po odstránení príčiny zapnutia ochrany zdroja
- Repower to ON - Zdroj zostáva v ochrannom režime aj po odstránení príčiny zapnutia ochrany. Pre obnovu funkcií je zdroj nutné vypnúť od napájania 230V a po časovom odstupe znova zapojiť
Ďalej je vhodné zvoliť napájací zdroj s certifikáciou a označením CE alebo ROHS, čo zaisťuje zhodu s európskymi normami a bezpečnostnými predpismi.
Aj napriek moderným funciám spínaných LED zdrojov niektorí zákazníci stále vyhľadávajú skôr trafo k LED pásiku, aké sú rozdiely?
Trafá pre LED pásiky menia napätie pomocou elektromagnetickej indukcie, pri ktorej sa vodiče vinú na jadre transformátora. Spínaný zdroj používa na zmenu napätia špeciálne elektronické obvody, ktoré využívajú vysokofrekvenčné pulzy. Nižšie uvádzame ďalšie významné rozdiely:
- Spínané zdroje sú zvyčajne oveľa efektívnejšie než transformátory, pretože pri nich dochádza k minimalizácii strát energie. Transformátory majú väčšie straty pri premene energie, najmä ak sa používajú na zmenu veľkých napätí.
- Spínané zdroje sú obvykle menšie a ľahšie než transformátory, čo je výhodné, ak sa používajú v malých elektronických zariadeniach.
- Transformátory môžu vytvárať vysokú hladinu magnetických polí, ktorá môže spôsobovať šum a rušenie v ostatných elektronických zariadeniach v blizskosti. Spínané zdroje sú menej náchylné k vytváraniu ruchu a majú lepšie odrušovacie vlastnosti
Spínané LED zdroje sa používajú v moderných elektronických zariadeniach, najmä v prípadoch, keď je potrebná menšia veľkosť a vyššia efektivita. Na druhej strane sa transformátory stále používajú pre určité aplikácie, kde je potrebná maximálna spoľahlivosť a odolnosť.
Aké výhody prináša možnosť regulácie výstupného napätia LED zdroja potenciometrom?
Možnosť nastavenia výstupného napätia manuálne pomocou potenciometra je možná iba u vybraných LED zdrojov. Zvyčajne sa vykonáva v rozmedzí ±10-15% (v závislosti od konkrétneho typu zdroja). Ide o veľmi užitočnú funkciu pri rozsiahlych inštaláciách osvetlenia pomocou LED páskov. Vzdialenosť medzi zdrojom a LED páskom býva v rozsahu niekoľkých desiatok metrov. Na vodičoch pri týchto vzdialenostiach dochádza k úbytku napätia. Pokles napájacieho napätia pre LED pásky má za následok úbytok svietivosti. Tento nežiaduci efekt možno eliminovať zvýšením výstupného napätia na LED zdroji. Odporúčame uvedené zvýšenie výstupného napätia, úbytok napätia na trase a požadovanú úroveň napájacieho napätia pre LED pásky podporiť meraním na meracom prístroji.
Ak si nie ste istí výberom zdroja pre váš LED pás, neváhajte nás kontaktovať, radi vám s výberom pomôžeme.